Valtakunnallinen Balettikilpailu

 

Seitsemäs Valtakunnallinen balettikilpailu 1.-2.2.2020

PALKITUT

TANSSIN KIPINÄ

yleisön äänestystulosten perusteella TANSSIN KIPINÄ -kunniamaininnan sai
Tuuli Ezer, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

SOLISTIT 12-14-vuotiaat: Nuori Tanssija 2020

  • I palkinto
    Mwanana Mjengwa, Helsingin tanssiopisto

  • II palkinto
    Kaisla Anttonen, Lappeenrannan Tanssiopisto

  • III palkinto
    Olivia Huttu, Helsingin tanssiopisto

SOLISTIT 15-16-vuotiaat: Nuori Tanssija 2020

  • I palkinto
    Pinja Rissanen, Vaganovan balettiakatemia

  • II palkinto
    Karin Jacobs, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

  • III palkinto
    Tuuli Ezer, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

SOLISTIT 17-19-vuotiaat: Nuori Tanssija 2020

  • jaettu I palkinto
    Saida Solla, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos
    Viivi Ahola, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

  • III palkinto
    Aino Louhivaara, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

RYHMÄKOREOGRAFIAT 10-12-vuotiaat

  • I palkinto
    Kalaparvi, Helsingin tanssiopisto

  • II palkinto
    Kerro se kukkasin, Espoon Tanssiopisto

RYHMÄKOREOGRAFIAT 13-15-vuotiaat

  • I palkinto
    Venäläinen tanssi baletista Pähkinänsärkijä, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

  • II palkinto
    Meren syvyydessä, Balettikoulu Hannele Suomalainen

  • III palkinto
    Estate, Helsingin tanssiopisto

RYHMÄKOREOGRAFIAT 16-20-vuotiaat

  • I palkinto
    Punainen matto, Helsingin tanssiopisto

  • II palkinto
    Joutsenlaulu, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

KANNUSTUSPALKINNOT

Summer Intensive -kurssilahjakortti 100 %:
Aleksei Frich, Helsingin tanssiopisto

Summer Intensive -kurssilahjakortti 50 %:
Miika Rissanen, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

Summer Intensive -kurssilahjakortti 50 %:
Mwanana Mjengwa, Helsingin tanssiopisto

Kurssilahjakortit: Dunets & Belyaevsky -kesäkurssi:
Pinja Rissanen, Vaganovan balettiakatemia
Miika Rissanen, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos
Aleksei Frich, Helsingin tanssiopisto

Piruetin lahjakortit:
Frida Stenvall, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos
Eeva Hyvärilä, Musiikkiopisto Arkipelag
Kasperi Kolehmainen, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos
Viivi Ketolainen, Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos
Lotta Arjanne, Helsingin tanssiopisto

PARAS OPPILASKOREOGRAFIA

Johanna Koivumies: "Katkos", Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

UUSI BALETTIKOREOGRAFIA 2020

Tuuli Ezer: "Minun tahtoni, ei sinun", Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos

BALETTIPEDAGOGIT RY:n nimikkopalkinto: Balettipedagogi 2020

Laura Poikolainen ("Kalaparvi")
ryhmäesityksen harjoittajalle, jonka pedagoginen ammattitaito näkyy ryhmän/ryhmien suorituksessa.

ecome.fi verkkopalveluj�rjestelm�, sis�ll�nhallinta